054-5436609  
 
 


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


 
אודות הבמבוק ושימושיו
 
חורש חזרן מצוי
 
 
בשנת 1880, לאחר ניסיונות רבים, הדליק תומאס אדיסון את נורת החשמל הראשונה שחוט הלהט שלה היה מבמבוק. נורה זו עדיין דולקת במוזיאון הסמיטסוניין בוושינגטון. הבמבוק שימש את אדיסון גם לחיזוק יציקת בריכת השחייה שלו, שעד היום אינה דולפת.
 
זהו הצמח השימושי ביותר בעולם, ספר אחד מתאר 5000 שימושים מבמבוק וביניהם:
נייר, פיגומים, בנזין, שלדי מטוסים, כלי נגינה, תרופות, אוכל ובתים).
שורד בכל מצב, הבמבוק היה הצמח הראשון שהוציא ענפים ועלים ירוקים בהירושימה בשנת 1945 לאחר ההפצצה הגרעינית, שכילתה את החי והצומח מעל פני האדמה באיזור העיר.
הבמבוק הוא הצמח –העצי החזק ביותר על כדור הארץ. מהירות הצמיחה שלו היא המהירה ביותר ומגיעה ל 120 ס"מ ביממה במינים מסוימים.

שימוש רפואי
מאות בשנים משמש הבמבוק ברפואת היורו-ווידה וברפואת הצמחים הסינית.
טבשיר- אבקה המופקת מחומר הנמצא במפרקים הקשים שבתוך חלל הבמבוק משמשת לריפוי אסטמה ושיעול. כמו כן מפיקים מהבמבוק תרופות לבעיות בכבד. תרופות חדשות המופקות מהבמבוק משמשות לטיפול בבעיות פרוסטטה ועוד.
 
מזון
נצרי במבוק ידועים כמאכל אדם כבר אלפי שנים ומזינים מיליונים. טאיוואן לבדה צורכת 80,000 טון של נצרי במבוק ותעשיה המגלגלת 50,000,000 דולר בשנה.

בתים בעיר לימון שבקוסטה ריקה ובערים נוספות בדרום אמריקה הידועות כמועדות לרעידות אדמה הוקמו אלפי בתי-במבוק בפרויקטים לאומיים . בתים אלו הם היחידים שנשארו עומדים על תילם אחרי רעידת האדמה הקשה שפקדה את לימון ב-1992. גמישות וקלות הן התכונות המאפשרות למבנה במבוק  "לרקוד" בזמן רעידת האדמה ולהישאר עומד. כמו כן, נשתלו במבוקים במקומות אלו המשמשים מקלט בזמן רעידת האדמה וחומר גלם לבניית מחסה אחריה.


מניעת סחף
לבמבוק מערכת קני-שורש מסועפת וחזקה היוצרת מכניזם מעולה להגנה על מקורות מים מפני סחף.

חזרן תפוח קנה
 
היא מחזיקה את האדמה כבמקלעת לאורך גדות נהר חלשים, מדרונות תלולים, אזורי יערות שנכרתו ובמקומות מועדים לרעידות אדמה ולסחף בוץ.
ניתן לגדל במבוק אפילו באדמות עניות שנוצלו יתר על המידה על-ידי החקלאות הרגילה. בניגוד לעצים אחרים, כריתה נבונה של הבמבוק אינה הורגת את הצמח הממשיך להוציא קנים חדשים כל שנה.

הוא גדל בעצמה ובמהירות…
בעל כוח עמידות גבוה יותר מפלדה (52000 פאונדס של לחץ PSI) וביחס משקל לכוח העולה על זה של גרפיט.
 
 
שמירה על יערות הגשם
הבמבוק הינו אחד מחומרי הבניה החזקים ביותר. באזורים הטרופיים החביבים על הבמבוק ניתן לשתול ולגדל את חומר הבניה של ביתך. בקוסטה ריקה נבנים כ- 1000בתי במבוק מידי שנה המגודלים במיוחד לשם כך בחלקה ששטחה רק 60 דונם. פרויקט כזה מעץ רגיל היה מצריך שטח גידול של כ-500 דונם יער. השימוש בבמבוק כתחליף לעץ מציל את יערות הגשם. אם נשווה את היבול של במבוק ושל אורן לדוגמא, נראה שבעוד שלאורן דרושות לפחות 10-20 שנה להגיע לבגרות ושתילה מחדש נחוצה אחרי כל כריתה, הרי שבמהלך מעגל צמיחה אחד של אורן, יכול הבמבוק לתת יבול בין 10 ל-20 פעמים מבלי שתידרש שתילה חוזרת.
 
הבמבוק כמשאב מתחדש
לבמבוק הפוטנציאל להחליף את העץ ביצור מוצרים רבים. תעשיות עתירות במבוק הולכות ותופסות נתחי שוק ומגוון של מוצרים חדשים באיכות מעולה נוצרים מחיבור זה:
דיקט-במבו, פרקט, פורניר ונייר במבוק הם רק חלק מהמוצרים. תעשיות אלו מספקות כיום הכנסה, מזון ובתים לכ- 2 מיליארד בני-אדם בכל העולם.
 
הבמבוק הוא חומר חילופי מצוין למוצרי פלסטיק. הוא אינו מזהם והוא זמין כמעט בכל מקום בעולם. הוא מתקבל בברכה על ידי תעשיות בעלות מודעות אקולוגית אשר מעדיפות שלא להתבסס על מוצרי הנפט שעתידם מעורפל.

בעולם 1400 מיני במבוק היכולים לגדול בסביבות אקלימיות שונות בעלי משטרי משקעים החל מ 800 מ"מ גשם בעונה . גידול במבוק מחזיר את ההוצאות הראשוניות שלו בתווך של 9 שנים. ממשלות הודו וסין שלהם 1.3 מיליון דונם של גידולי במבוק (ביחד), התחייבו לתת עדיפות ליישומים הכלכליים של הבמבוק ותשומת לב מיוחדת לשמירה עליו.

כיפה גיאודסית מבמבוק ואדמה
בגבעת-חביבה
 
בישראל התחלנו לגלות את הפוטנציאל של צמח הבמבוק רק בשנים האחרונות. הידע המחקרי והטכני מצטבר והולך. השימוש במוצרי במבוק מכפיל עצמו מידי שנה. מוטות במבוק מיובאים בקוטר 120 מ"מ עולים 25 ש"ח למטר, מחיר הדומה לעץ באותו קוטר.
בשנת-2008 חלה פריצת דרך משמעותית בכל ההיבטים. אנחנו רואים הרבה יותר במבוק אפילו בפרסומות ובתכניות הטלויזיה הפופולריות. מכללות ואוניברסיטאות בתחומי האדריכלות והעיצוב מקציעים יותר משאבים ופרויקטים מעניינים צצים בישראל.
 
מיני במבוק רבים מתאימים לשתילה וגידול בארץ.
בשנים האחרונות זוהו מיני במבוק שהיו קיימים בארץ שנים רבות ונעשה סדר בשמותיהם ובתכונותיהם.

מרכז הבמבוק הוא יחיד מסוגו בארץ, הממנף את תחום הבמבוק בהתמדה משנת 1994. המרכז עוסק בבניה ועיצוב בבמבוק, גינון ואדריכלות נוף ומעביר סדנאות והרצאות על הבמבוק באוניברסיטאות ומכללות  .
אין ספק שבשנים הקרובות נראה עוד הרבה יותר במבוקים ומוצרי-במבוק בחיינו.
מרכז הבמבוק  רחוב ירושלים 35, כרכור.  נייד. 054-5436609  מייל. bamboocenter1@gmail.com

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com