מרכז הבמבוק Bamboo center - הבמבוק והפתרון האקולוגי
מאת רן ליכטנר

לבמבוק תפקיד חשוב בשיקום האקולוגי 
כדור הארץ זקוק נואשות לעזרתינו, אחרת לילדינו ונכדינו לא ישאר עולם שניתן לחיות בו . אין פתרון אחד לאתגרים האקולוגיים והסביבתיים המורכבים העומדים לפנינו, אך באופן מדהים, דווקא צמח הבמבוק יכול לתת מענה חיובי בתחומים רבים. מטרת המאמר היא ליידע ולהביא למודעות לגבי השילוב של הבמבוק, האדם והסביבה, להעניק כלים וידע שיאפשר לכל אחד מאיתנו להגיב ולפעול איש ואישה בדרכו ובתחומה. 

בשנת 1880, לאחר ניסיונות רבים, הדליק תומאס אדיסון את נורת החשמל הראשונה שחוט הלהט שלה היה מבמבוק. נורה זו עדיין דולקת במוזיאון הסמיטסוניין בוושינגטון. הבמבוק שימש את אדיסון גם לחיזוק יציקת בריכת השחייה שלו, שעד היום אינה דולפת. 

זהו הצמח השימושי ביותר בעולם (ספר אחד מתאר 5000 שימושים מבמבוק וביניהם: נייר, פיגומים, בנזין, שלדי מטוסים, כלי נגינה, תרופות, אוכל ובתים). שורד בכל מצב…, הבמבוק היה הדבר החי היחידי ששרד לאחר ההפצצה הגרעינית האומללה בהירושימה בשנת 1945 והראשון בצמחים ששב והוציא ענפים ועלים ירוקים. 

הבמבוק והפתרון האקולוגי

חורש חזרן מצוי

הוא גדל בעצמה ובמהירות … בעל כוח עמידות גבוה יותר מפלדה (52000 פאונדס של לחץ PSI) וביחס משקל לכוח העולה על זה של גרפיט, הבמבוק הוא הצמח –העצי החזק ביותר על כדור הארץ. מהירות הצמיחה שלו היא המהירה ביותר כ-120 ס"מ, ביממה במינים מסוימים. 

הבמבוק שומר על איכות הסביבה והאוויר. הוא ירוק עד, צומח מהר וכמעט בכל אקלים. הוא משחרר 35%  יותר חמצן ומייצר פי 10 חומר תאי מאשר עצים בגודל מקביל . הוא אינו מצריך מכונות כבדות לגיזום, כריתה ועיבוד והוא ידידותי למשתמש. 

הבמבוק מפחית מעצמת האור ומגן מפני קרינה אולטרה-סגולה. הבודהיסטים מאמינים ששהייה בתוך חורש במבוק, מקום מגוריו המועדף של בודהה, מביא לרגיעה נפשית ומגבירה את היצירתיות. בקיצור, המקום האולטימטיבי להארה. 

חזרן תפוח קנה

מניעת סחף
לבמבוק מערכת קני-שורש מסועפת וחזקה היוצרת מכניזם מעולה להגנה על מקורות מים מפני סחף. היא מחזיקה את האדמה כבמקלעת לאורך גדות נהר חלשים, מדרונות תלולים, אזורי יערות שנכרתו ובמקומות מועדים לרעידות אדמה ולסחף בוץ. ניתן לגדל במבוק אפילו באדמות עניות שנוצלו יתר על המידה על-ידי החקלאות הרגילה. בניגוד לעצים אחרים, כריתה נבונה של הבמבוק אינה הורגת את הצמח הממשיך להוציא קנים חדשים כל שנה.

שמירה על יערות הגשם
הבמבוק הינו אחד מחומרי הבניה החזקים ביותר. באזורים הטרופיים החביבים על הבמבוק ניתן לשתול ולגדל את חומר הבניה של ביתך. בקוסטה ריקה נבנים כ- 1000 בתי במבוק מידי שנה המגודלים במיוחד לשם כך בחלקה ששטחה 60 דונם בלבד. פרויקט כזה מעץ רגיל היה מצריך שטח גידול של כ-500 דונם יער
סוגי העץ רמת גמישות כוח דחיסה d כוח מתיחה z כוח כיפוף b כוח חיתוך B
אשוח 110.000 430 900 660 67
במבוק 200.000 621-930 1484-3843 763-2760 198
טבלה משווה בין במבוק לעץ אשוח- spruce

תכונות מכניות/ טכניות kN/cm2
השימוש בבמבוק כתחליף לעץ מציל את יערות הגשם. אם נשווה את התנובה של במבוק ושל אורן לדוגמא, נראה שבעוד שלאורן דרושות לפחות 10-20 שנה להגיע לבגרות ושתילה מחדש נחוצה אחרי כל כריתה, הרי שבמהלך מעגל צמיחה אחד של אורן, יכול הבמבוק לתת יבול בין 10 ל 20- פעמים וזאת מבלי שתידרש שתילה חוזרת. 

הבמבוק כמשאב מתחדש 
לבמבוק הפוטנציאל להחליף את העץ ביצור מוצרים רבים. תעשיות עתירות במבוק הולכות ותופסות נתחי שוק ומגוון של מוצרים חדשים באיכות מעולה נוצרים מחיבור זה: דיקט-במבו, פרקט, פורניר ונייר מסיבי במבוק הם רק חלק מהמוצרים. תעשיות אלו מספקות כיום הכנסה, מזון ובתים לכ- 2 מיליארד בני-אדם בכל העולם. 

הבמבוק הוא חומר חילופי מצוין למוצרי פלסטיק. הוא אינו מזהם והוא זמין כמעט בכל מקום בעולם. הוא מתקבל בברכה על ידי תעשיות בעלות מודעות אקולוגית אשר מעדיפות שלא להתבסס על מוצרי הנפט שעתידם מעורפל. 

בעולם 1250 מיני במבוק בעולם היכולים לגדול בסביבות אקלימיות שונות בעלי משטרי משקעים החל מ 600 מ"מ גשם בעונה. גידול במבוק מחזיר את ההוצאות הראשוניות שלו בתווך של 5-7 שנים. ממשלות הודו וסין שלהם 1.5 מיליון דונם של גידולי במבוק (ביחד), התחייבו לתת עדיפות ליישומים הכלכליים של הבמבוק ותשומת לב מיוחדת לשמירה עליו. 

בתים 
בעיר לימון שבקוסטה ריקה ובערים נוספות בדרום אמריקה הידועות כמועדות לרעידות אדמה הוקמו אלפי בתים בפרויקטים לאומיים . בתים אלו הם היחידים שנשארו עומדים על תלם אחרי רעידת האדמה הקשה שפקדה את לימון ב- 1992 גמישות וקלות הן התכונות המאפשרות למבנה במבוק "לרקוד" בזמן רעידת האדמה ולהישאר עומד. כמו כן, נשתלו במבוקים במקומות אלו המשמשים מקלט בזמן רעידת האדמה וחומר גלם למחסה אחריה. 

כיפה גיאודסית מבמבוק ואדמה בגבעת חביבה 

מזון 
נצרי במבוק ידועים כמאכל אדם כבר אלפי שנים ומזינים מיליונים. טאיוואן לבדה צורכת 80,000 טונות של נצרי במבוק ותעשיה המגלגלת 50,000,000 דולר בשנה. 

שימוש רפואי 
מאות בשנים משמש הבמבוק ברפואת היורו-ווידה וברפואת הצמחים הסינית. טבשיר- אבקה המופקת מהפרקים הקשים שבתוך חלל הבמבוק משמשת לריפוי אסטמה ושיעול. כמו כן מפיקים מהבמבוק תרופה לבעיות בכבד. תרופות חדשות המופקות מהבמבוק משמשות לטיפול בבעיות פרוסטטה ועוד. 

בישראל התחלנו לגלות את הפוטנציאל של צמח הבמבוק. הידע המחקרי והטכני מצטבר והולך. השימוש במוצרי במבוק מכפיל עצמו מידי שנה. מוטות במבוק מיובאים בקוטר 120 מ"מ עולים 25 ש"ח למטר, מחיר הדומה לעץ בקוטר דומה. 
ישנם מיני במבוק המתאימים לשתילה וגידול בארץ ונעשה סדר בשמות המינים ותכונותיהם במשתלות המכירה באופן המבטיח שהלקוח יקבל בדיוק את הבמבוק המתאים לצרכיו. אין ספק שבשנים הקרובות נראה הרבה יותר במבוקים ומוצרי-במבוק בחיינו.

עבודות של דור מרגלית 

רן ליכטנר
מרכז-הבמבוק
קיבוץ ברקאי
נייד: 054-5436609

אתר: https://www.bamboocenter.net
דואל: bamboocenter1@gmail.com